سه شنبه 1 اسفند 1396

اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

پرچم جمهوری اسلامی ایران
گفتگو با دکتر بهار نوکار ، مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان یزد

گفتگو با دکتر بهار نوکار ، مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان یزد

می توان با بکارگیری اقدامات موثر و کاربردی و حتی الامکان کم هزینه و چند منظوره در مرحله قبل از بحران، به میزان زیادی از شدت و گستردگی خسارات و تلفات ناشی از خطرات اعم از نظامی ، غیر نظامی و طبیعی کاست.

از مهمترین این اقدامات استفاده از اصول پدافند غیر عامل است که باید در سطوح مختلف برنامه ریزی و از جنبه های مختلف منطقه ای، شهرسازی و معماری مورد توجه قرار گیرد.
معماری و شهرسازی به عنوان یک واسطه، قدرت دفاعی را بالا می برد و در ارضای نیاز به امنیت اثر مثبت داشته و باعث بقای انسان می گردد. با این رویکرد روانشناسانه به معماری و شهرسازی، بحث ایمنی و امنیت باید در کلیه سطوح برنامه ریزی و طراحی از موضوعات کلان شهرسازی تا معماری، فضاهای باز شهری و جزئیات فنی مد نظر قرار گیرد، در این رابطه دکتر بهار نوکار، مدیرشهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان یزد گفتگویی با روابط عمومی این اداره داشته است که در ادامه می خوانید.
مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان یزد در ابتدای این گفتگو با تاکید به این نکته که طرحهاي توسعه و عمران شهري به عنوان اسناد و ابزار برتر و کلیدی توسعه، هدایت، کنترل و هماهنگ کننده شهری تلقي مي شوند ادامه داد: طرح های توسعه ای بايد با دقت و با در نظرگرفتن تمام شرايط اقتصـــادي، اجتمـــاعي ، فرهنگی، اقلیمی و سياسي شهر و منطبق بر نيازهاي روز جامعه و مردم تهیه شوند به صورتیکه ضمن برآوردن نيازهاي شهروندان ، تامین کننده امنیت آنان در زمینه های مختلف نیز باشند.
دکتر نوکار ادامه داد: در اين خصوص شورايعالي شهرسـازي و معماري ايـران بـه عنـوان عـالي تـرين مقـام سياست گذاري در اين حوزه در سال هاي 1383 ، 1386 و 1389 طـي ابلاغيـه و قـانون هـايي بـه لـزوم اسـتفاده از مطالعــات پدافنــدغيرعامل در اين طرح ها اشاره داشته است که خود مبین اهمیت و ضرورت توجه به پدافند غیرعامل و به کارگیری موثرترین روش های ایمن سازی، دفاع و کاهش آسیب پذیری در شهرها است.
وی در ادامه این گفتگو با اشاره به اهمیت پدافند غیرعامل در مدیریت شهرسازی و معماری استان یزد افزود: اقدامات فراوانی در یک سال اخیر انجام شده است و به دنبال آن هستیم تا بتوانیم با همكاري و هماهنگي ساير دستگاه هاي ذيربط، اقدامات ديگري از قبيل برگزاري دوره هاي آموزشي، توجيهي، كارگاهي و حتي تدوين ضوابط و يا دستورالعملهاي مورد نياز انجام دهد.
مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان در ادامه مهمترين اقدامات انجام شده در اين بخش را بدین شرح بیان کرد:
1- ارسال دستورالعمل الزامات و ملاحظات دفاعي و پدافند غيرعامل مصوبه مورخ 1396/02/11 شورايعالي شهرسازي و معماري ايران به کلیه مشاورین تهیه کننده طرحهای توسعه و عمران استان.
2- معرفي نمايندگان مشاورين طرح هاي توسعه و عمران استان جهت شركت در دوره آموزشي مربوط به دستورالعمل الزامات و ملاحظات دفاعي و پدافند غيرعامل در طرح هاي توسعه و عمران شهري به معاونت مهندسي دفاع و پدافندغيرعامل وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح.
3- ارسال دستورالعمل اجرايي تهيه، ارزيابي و تصويب مطالعات امكان سنجي و گزارش توجيهي با ديد پدافندي در طرح هاي توسعه استان و آئين نامه كنترل و تصويب مطالعات امكان سنجي و توجيهي پدافند غيرعامل (ماده 215 قانون برنامه پنجم توسعه) به مشاورين تهيه كننده طرح هاي توسعه و عمران استان.
4- ملحوظ كردن دستورالعمل ها و ضوابط پدافند غيرعامل در كليه طرح هاي جامع و تفصيلي در دست تهيه.
دکتر نوکار در پایان این گفتگو ضمن ابراز امیداواری برای نهادینه شدن پدافند غیرعامل در یزد، از شهروندان خواست برای این موضوع اهمیت بیشتری قائل شوند.

شناسه خبر: 411
نسخه چاپی:
تاریخ انتشار: 07 آبان 1396
بازدیدها: 300

دیدگاه شما چیست؟

شما به عنوان مهمان دیدگاه ارسال می‌کنید.